ТОПЛИНЕН РИСК В ЦЕНТЪРА И ПОКРАЙНИНИТЕ


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
д-р инж. Лидия Витанова (https://www.linkedin.com/in/lidia-vitanova-phd-sci-30446a60/ )
Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ )
Евгений Ширинян (https://www.linkedin.com/in/evgeny-shirinyan-82341135/ )
Dr. Do Ngoc Khanh (Shibaura Institute of Technology)
Dr. Quang-Van Doan (University of Tsukuba)
???????Dr. S. Subasinghe (University of Peradeniya)

Картатите визуализират разпределението на топлинния индекс Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) в централните и периферните части на София. Този индекс отчита влиянието на температурата, влажността, слънчевото лъчение и вятъра, за да предостави реална оценка на топлинния стрес върху човешкото тяло.

В централната градска част, в района около Националния дворец на културата (НДК), както и в покрайнините край Драгалевци, индексът достига стойности около 23.0?°C (отбелязани със зелен цвят на картата), което се класифицира като ниско ниво на топлинен риск и предполага минимален дискомфорт за жителите и посетителите на тези райони. Това се дължи на значителното наличие на зелени площи и растителност, които ефективно регулират микроклимата и подпомагат охлаждането на околната среда.

В контраст, в зони с висока степен на застрояване и ограничено зелено покритие, WBGT индексът се повишава до и над 25.0?°C, което е отбелязано с оранжев и червен цвят на картата, особено в някои участъци около НДК. Такива стойности вече сигнализират за потенциален топлинен дискомфорт и повишен риск от прегряване, особено при продължително излагане на открито и при физическа активност.

Подобен тип пространствен анализ е особено важен за планирането на климатично-устойчива градска среда, като подпомага оценката на уязвимостта на различните зони и насочва вниманието към необходимостта от повече зелени пространства и засенчване в гъсто урбанизирани територии.

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

Карта 1: Разпределение на WBGT (°C) около НДК | 22-08-2018
Карта 2: Разпределение на WBGT (°C) в Драгалевци | 22-08-2018

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.