18. Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик": "Жестове на съпротива"

18-о издание на фестивал "Антистатик" – територия за съвременен танц и "жестове на съпротива"

На 12 май в София започва 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик". Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община в Календара на културните събития на София. В продължение на десет дни фестивалната програма призовава към съпротива, следвайки мотото на изданието: "Жестове на съпротива". 

"Във време, в което гледаме екзистенциалното зло в очите, тялото е последната територия на свобода и отстояване. Затова превръщаме 18-тия "Антистатик" в зона за съпротива, обхващаща всичко – от микрожестове на всекидневно неподчинение до радикални хореографски манифести", споделят организаторите Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев.

Фестивалът събира на едно място изключителни артисти, които прескачат границите на въображението, разглеждат  някои от най-болезнените теми на съвременността и ги прекрояват, повличайки в полет на мисълта, от който така болезнено имаме нужда днес. Сред тях са: носителката на наградата за млад хореограф от фестивала ImPulsTanz 2024 Дева Шуберт; хореографът, режисьор, визуален и необятен артист, носителят на наградата ИКАР за съвременен танц и пърформанс 2025 Иво Димчев; двукратният носител на наградата ФАУСТ и на престижната Германската танцова награда за 2022 г. Кристоф Винклерн. 

Фестивалът се открива със специалното събитие, посветено на танцовата памет и нуждата тя да бъде "активирана", изследвана, дискутирана и поставяна в съвременен контекст. Това ще се случи с реконструкция на произведението на хореографката Мила Искренова "Стената", създадено през 1990 г. 

Образователната платформа "Без дистанция" на фестивала "Антистатик" среща публиката с трима лектори, чиито имена и работа са истинска пресечна точка на съпротива, философия и изкуство. В три последователни дни с вход свободен в Гьоте-институт България са срещите с Явор Гърдев и "Жестове на съпротива и реактивен суверенитет. Парадокси на предизвикателната идентичност" (7 май), Боян Манчев и "Изкуство и съпротива" (8 май), както и Нели Митева и "Няма план(ета) Б!" – Модели на противодействие срещу "бързата" и неетична мода" (9 май). 

18-ото издание на "Антистатик" е домакин и на няколко творчески резиденции, предлагайки широкопрофилно изследователско поле и творчески срещи между чуждестранни артисти и българските им колеги. 

През 2025 г. "Антистатик" обявява и специална политика за всички събития с вход. Всеки зрител може да избере каква сума да заплати за билета си от три ценови категории – 40, 30 и 20 лева, без стойността да е обвързана с мястото, от което ще избере да гледа. Този подход на "плати, колкото можеш" се въвежда с грижа и разбиране към различните ситуации, в които се намира публиката през 2025 г. В допълнение на това – до 4 май 2025 г. всички ученици и студенти, както и артисти, работещи в сферата на танца, могат да се възползват и от специални билети на стойност 15 лева.

Програмата, артистите и публиката, които "Антистатик" ще посрещне между 12 и 22 май, са онова, заради което екипът смело заявява: "В свят, който изисква конформизъм, се налага да танцуваме срещу течението. Правим го заедно с артисти, които трансформират ограниченията в нови наративи на съпротива и визии за общо, свободно бъдеще."

Програмата на фестивала за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" '2025 се организира от Фондация "Брейн Стор Проджект" и Сдружение "Номад Денс" с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития, Министерство на културата, Гьоте-институт България, изследователския проект DanceMap, финансиран от Програма "Хоризонт Европа" на Европейския съюз и в партньорство с РЦСИ "Топлоцентрала" и Галерия "Академия" на Националната художествена академия.

Образователната платформа "Без дистанция" '2025 е част от проекта Life Long Burning – Future Lost and Found (LLB 3) и се осъществява с финансовата подкрепа на Програма "Творческа Европа" на Европейския съюз, Национален фонд "Култура" по Програма "Целева подкрепа" "Творческа Европа", в партньорство с Гьоте-институт България.

 

02/05/2025